WhatsApp – dárek ke dni žen Adidas

Zpráva, která může přijít od někoho, s kým si běžně píšeme po Whatsappu, se nyní několik dní šíří:

Skrývá se za ní další pokus o infikování telefonu příjemce a/nebo ho přihlásit k odběru placených audiotextových služeb. Minulý rok běžela podobná „kampaň“, kdy byla nabízena jménem řetězce LIDL sleva k nákupu. I nyní, po rozkliknutí nabízeného odkazu (povšimněte si odkazu adidos.buzz) dojde k ověření naší identity, přijde losování, kde vždy na poslední pokus vyhráváme pár bot Adidas. Podmínkou je sdílení této akce alespoň s dvaceti přáteli přes Whatsapp.

Pokud se snažíme pokračovat, dostaneme se i k další loterii, kde je jedna z cen drahá elektronika a počítače nebo šek na nákup zboží za 3000$. Pro vyzvednutí výhry je nutné nainstalovat aplikaci, která vyžaduje povolit právo odesílat SMS. Po obdržení tohoto oprávnění odešle několik SMS, kterými registruje telefonní číslo do k příjmu placených služeb.

Při otevírání zpráv i od důvěryhodných kontaktů v našem seznamu je potřeba být obezřetný. Existují i aplikace, které dokáží rozesílat podvodné zprávy nebo škodlivé soubory samy bez vědomí majitele zařízení (v minulosti byl takto opakovaně využitý kanál Skype nebo Facebook).

Doporučujeme používat antivirový program jak pro počítač, tak i pro mobilní telefony, které se stále častěji stávají cílem útoků.

Napsat komentář