Jak je to s „levným“ tiskem u HP

Slavná značka Hewlett Packard se poslední roky potýká s řadou problémů, kterými její výrobky trápí uživatele. Dříve byly tiskárny HP velmi rozšířené, kvalitní, spolehlivé a za rozumnou cenu. Konkurenční boj ale nutí výrobce, aby prodávali své tiskárny co nejlevněji a potřebný zisk přijde až z prodeje spotřebního materiálu. HP své zákazníky nijak nešetří a jejich tonery (až na výjimky) patří mezi ty, které mají vyšší náklady na tisk. Aby výrobci zabránili používání spotřebního materiálu od jiných výrobců a donutili uživatele nakupovat originální tonery nebo inkousty, chrání si ho různými metodami, nejčastěji ale čipy, díky nimž dokáže tiskárna poznat, zda je vložaná kazeta originální nebo neoriginální. HP to ale dotáhl asi zatím nejdál – blokuje tiskárny, když je vložený neoriginální spotřební materiál. Časopis Chip o tom napsal hezký článek:

https://www.chip.cz/zakaznici-se-zlobi-na-hp-vyrobce-deaktivuje-tiskarny-bez-predchoziho-upozorneni

HP se snaží „tlačit“ originální spotřební materiál všemi možnými způsoby. Ke konci roku 2023 zavedl pravidlo, že nakupovat spotřební materiál HP můžou u velkých distribučních společností pouze ti prodejci IT, kteří jsou registrovaní partneři HP a své registrační číslo nahlásí svému distributorovi. Pak je nákupní cena toneru, například Q2612A (toner s výtěžností asi 2.000 stran pro staré dobré a dodnes rozšířené HP LaserJet 1010, 1012, 1015, 1018…), je asi 1.800 Kč bez DPH. Pokud nepředal nakupující svému disributorovi registrační čílo, ten samý toner se mu nabízel za cenou pouze 24.000 Kč bez DPH (slovy dvacet čtyři tisíc korun, čtete opravdu dobře!) . Tomu říkám motivace, obvzlášť když neoriginální toner Q2612A lze pořídit od známe společnosti za 400 Kč bez DPH se stejnou výtěžností.

Dřív jsme dodávali převážně tiskárny, ale i počítače a servery HP, v současnosti dodáváme vše, jen ne HP. Po letech trápení s výrobky, servisem a podporou této značky doporučujeme tiskárny Brother. Pokud jde o HP, můžeme jen doporučit neaktualizovat firmware tiskáren. Přímo zakázat aktualizace firmware, jinak by aktualizovaná tiskárna mohla začít dělat problémy. Rádi poradíme, jak aktualizace FW zakázat, popřípadě firmware nahrát zpět na starší verzi, je-li to možné.

Napsat komentář