Štastlivce Vy – podvodný mail

Řadu uživatelů začal obtěžovat další podvodný mail, který nabízí dar dvou miliónů euro od nadace filantropa Azima Premji. Mail je napsaný špatnou češtinou, zřejmě přeloženou elektronickým překladačem:

Dobrý den,

Jsem Azim Hashim Premji, indický obchodní magnát, investor a filantrop. Jsem předsedou společnosti Wipro Limited.Zavázal jsem se na charitu 25 procent mého osobního bohatství. V roce 2019 jsem také slíbil, že zbývám 25% tento rok .. Rozhodl jsem se věnovat €2,000,000.00 Euro. Máte-li zájem o můj dar, kontaktujte mě pro více informací. Chtěl bych také, abyste byli součástí mé charitativní nadace, jakmile dostanete tyto peníze, abychom mohli přinést ruce, abychom pomohli potřebným.

Více se o mně také můžete dozvědět pomocí níže uvedeného odkazu

http://en.wikipedia.org/wiki/Azim_Premji

Další podrobnosti získáte e-mailem:

S pozdravem
Azim Hashim Premji
CEO Wipro Limited

Mail byl zaslaný z adresy Mr. Azim Premji uhteet@prodeko.org, ale reply-to adresa (ta, na kterou se odešle vaše odpověď) je gmailová adresa helpdesk.azm@gmail.com, což je jedna z klasických známek, že není něco v pořádku.

Další detaily prozradila hlavička mailu: zpráva z indické organizace byla odeslána přes z britské IP adresy 84.17.50.170 přes mailové služby nadnárodní společnosti Zimbra, jenž provozuje „mail collaboration solution“.

Pokud byste odpověděli na nabídku podvodného mailu, pravděpodobně by z vás chtěli podvodníci vylákat vaše osobní údaje (obvykle vyžadují jméno, adresu, telefon, číslo osobního dokladu a fotku). Pokud vytrváte, pokračuje se zálohou, která je „potřebná“ k zahájení předání dotace. Pokud pošlete jednu zálohu nebo poplatek, následuje další a další, situace se komplikuje a vyžaduje více peněz.

Sama nadace upozorňuje na podvod, který se jejím jménem šíří po světě:
https://azimpremjifoundation.org/alerts-online-scams-fradulent-mails

5 komentářů u „Štastlivce Vy – podvodný mail“

 1. Podvody pokračujú. Dnes som dostala – JEDINA výhru a vidíte dolu, že je poslane všade.
  ******************
  Gratulujeme Nadácii Azim Premji Philanthropies Foundation v Indii, kde sa každý deň rozdávajú príležitosti na zmenu života a hotovosť! Naša nadácia / zakladateľ bola skutočne veľkým filantropom pre túto generáciu a je skutočne odhodlaná „dávať počas života“. S potešením vás však informujeme, že ste jedným (1) zo šťastlivcov, ktorí majú úžitok a dostanú z prebiehajúceho projektu dobrej vôle, grantu / darcovského programu našej nadácie 5 000 000,00 USD.

  Je táto správa odoslaná na platný e-mailový účet? Váš e-mailový účet bol náhodne vybraný na získanie peňažného daru vo výške 5 000 000,00 USD od filantropa. Ak je to platný e-mailový účet, kliknite na ikonu Odpovedzte a kontaktujte nás priamo, aby ste získali komplexné informácie.

  Ďalšie informácie nájdete na adrese (https://en.wikipedia.org/wiki/Azim_Premji)
  alebo Google Azim Premji.

  S pozdravom,

  Dileep Ranjekar,
  Generálny riaditeľ, Nadácia Azima Premjiho
  E-mail: azimfoundation31@gmail.com

  Pozrite:
  Od mariagcc2@gmail.com v zastúpení používateľa; Azim Hashim

  Komu: undisclosed-recipients:

  Odpovědět
  • Dobrý den,
   tato nadace skutečně existuje a podvodníci se odkazují na existující osobu s profilem na wikipedii. Pokud byste s nimi začala komunikovat, tak pod záminkou vyřízení grantu by se z vás pokoušeli získat různé poplatky na notáře, právníka, banku…, aby mohli vyřídit převod slíbené částky.

   Odpovědět
 2. To je hrůza. Mně chodí tak tři tyhle denně. Pokaždé z jiné adresy a s jiným jménem, jinak jsou snad stejné.

  Odpovědět

Napsat komentář