Výhra £950.000,00 GBP od Google

Protože se stále najdou důvěřiví lidé, kteří věří, že by mohli vyhrát, aniž by si vsadili, proto je zde ukázka několika mailů, které pořád přichází do mailboxů nejen v České republice. Opět se jedná o pokus podvodníků zachytit oběť, která na sebe uvede kontakt a kterou se pak pokusí obrat. Jde o výhru, kterou když by si přál obeslaný příjemce vyzvednout, musel by projím systémem poplatků, které jsou ale nikdy nekončící řadou vymyšlených založení účtů, úhrada za notáře, právníka, daň z výhry, z převodu… prostě co zloděje na druhé straně jen napadne. A dokuď oběť platí, tak ji chválí a slibují i případné zúročení výhry. Jakmile ale peníze přestanou téci směrem k podvodníkům, komunikace ustane a výhra se rozplyne. Zde je ukázka jedné z podledních verzí podvodu s výhrou od Google:

From: Google Team <bpena@conatel.gob.ve>
Sent: Wednesday, April 3, 2024 2:23 PM
Subject: [SPAM] Gratulujeme!

Vážený vítězi Google,

Gratulujeme!, Byli jste vybráni jako vítěz, který jako aktivní uživatel produktů a služeb Google v právě skončeném online slosování Google 2023/2024 obdrží £950.000,00 GBP. Chcete-li získat další informace a nároky, odpovězte na podrobnosti níže. Vaše výherní číslo je DGP/924/GOWIN/US

POZNÁMKA: Nesdílejte své číslo výherce s nikým (rodinou nebo přáteli), je to součást našich preventivních opatření, abychom zabránili dvojitým nárokům a nechtěnému zneužití tohoto programu.

INFORMACE VYŽADOVANÉ OD VÁS.

(1) Celá jména: …………

(2) Pohlaví: ………….

(3) Věk: …………

(4) Adresa: ………….

(5) Státní příslušnost: ………….

(6) Profese: ………….

(7) Aktivní mobilní číslo :…………

(8) Mluvíte anglicky? :………….

Gratulujeme a děkujeme, že jste aktivním uživatelem Google,

S Pozdravem

Google LLC.

Povšimněte si slušné češtiny (z nějakého translátoru) i použití jména Google, který výhru udělil.

Další podobné nabídky filantropů, kteří nevědí, co se svým obrovským majetkem, fungují stejně. Aby potencionální oběť mohla získat slibovanou částku, bude nutné zařídit nezbytné úkony, které ale nejsou zadarmo. Ukázka tří mailů s jedním cílem:


From: Maria Foundation <testmail@cafe24.com>
Sent: Tuesday, April 2, 2024 9:28 PM
To: Recipients <testmail@cafe24.com>
Subject: [SPAM] Re

Dobrý den, volám sa Maria Schaeffler, som nemecká podnikatelka a filantropka. Rocne venujem 35% svojho osobného majetku na charitu. Darujem tento rok jednotlivcom. Rozhodol som sa vám darovat 3,000,000.00 eur. Ak máte záujem o môj dar, prosím kontaktujte ma pre viac informácií.

S priatelským pozdravom,

Mária Schaefflerová

E-mail: maria_foundation@hotmail.com


From: Ginette Derouard <patrick.p@mail.smcegy.com>
Sent: Saturday, March 30, 2024 4:59 AM
Subject: [SPAM] Ahoj

Ahoj

Je mi líto, že vás obtěžuji. Obracím se na vás, protože bych rád daroval své jmění. Jde o významnou částku, která bude spojena s charitativním projektem. Pro více informací mě prosím kontaktujte.

S pozdravem

Paní: Ginette Derouard


From: ferrerogiovanni <berrynancy644@gmail.com>
Sent: Thursday, March 28, 2024 5:46 PM
To: undisclosed-recipients:
Subject: [SPAM] dar

Dobrý den,

Jak se dneska máš? Doufám, že vám tento mail dorazí ve zdraví.
Více než třikrát jsem vám poslal e-mail ohledně vašich financí
Zdroje.
Jste jedním z 5 šťastných výherců charitativního daru
ve výši 1.500.000,-
EURO, protože byla vybrána vaše e-mailová adresa. máš můj předchozí
Zpráva, kterou jsem ti poslal? Prosím odpovězte mi
naléhavě více
Informace o vyplácení vašich darů. Pošlete prosím jeden
E-mail na adresu: ferrerogiovanni11@gmail.com
Kontaktujte nás prosím pouze prostřednictvím tohoto e-mailu:
ferrerogiovanni11@gmail.com

Chcete-li získat svůj nadační fond


Poslední mailová zoráva je poněkud nešťastně ukončena, zřejmě došlo k neúplnému zkopírování textu tvůrcem mailu, který nevěděl, co v češtině vlastně zkopíroval.

Poslední je zákeřná ukázka phishingu, kde se útočník snaží jménem banky FIO vystrašit adresáta, že má zablokované heslo a kliknutím na odkaz svůj problém opraví. Odkaz, skrytý v tlačítku „Opravit problém“ míří na adresu „https://ac577b628e2c10b102ad.no-email.es/ibfiobanka12528“, na které se otevře podvodná stránka banky. Zadáním přihlašovacích údajů je hezky předáme podvodníkům. Adresa mailu, ze které „banka“ mail poslala je z domény autoteamnemec.cz a i odkaz je podezřelý na první pohled španělskou doménou no-email.es:


From: Fio Banka <ib.fio.cz.fe7ab622@autoteamnemec.cz>
Sent: Thursday, March 28, 2024 2:25 PM
To: petr.mach <petr.mach@seznam.cz>
Subject: Dobrý den petr.mach , Upozornění: Vstupní heslo bylo zablokováno. ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

DOTA... CO? Zeptejte se na správném místě  
Dobrý den petr.mach@seznam.cz,
Neřešení problému s dodržováním předpisů může mít vážné důsledky, včetně potenciálního narušení dat a ztráty přístupu k vašemu účtu. Zabezpečte svá data okamžitě!  
Opravit problém  
DOTA... CO? Zeptejte se na správném místě
Opět je důležité si dobře mail prostudovat, nikomu a nikde nezadávat své osobní údaje na základě podobných výzev a hlavně se nepřihlašovat do banky nebo zadávat číslo své platební karty, přestože je v mailu logo banky i reklama, aby zpráva působila dojmem pravosti.

Napsat komentář