Používám správný vyhledávač?

Jedna z nejvíce využívaných služeb na internetu jsou vyhledávače. Když potřebujeme najít nějakou informaci, stačí zadat klíčová slova a vyhledávač zobrazí radu informací a odkazů, které se mu k danému problému podařilo nalézt. Pozorovali jste, kolikrát denně využijete možnosti si „na internetu něco najít“? Je mezi prohlížeči nějaký rozdíl? Je výhodné používat jiný vyhledávač než ten, který mám nastavený ve svém prohlížeči? Jaký vlastně vyhledávač používám? Je efektivní nebo podplacený?

Když si pořídíme nový počítač s Windows (nebo si nainstalujeme nové a čisté Windows), máme od Microsoftu předinstalovaný internetový prohlížeč EDGE a Internet Explorer. Oba dva jsou standardně nastaveny tak, že v případě zadání vyhledávacího dotazu ho předají serveru BING. Microsoft se nikoho neptá a jednoduše přednastaví tento vyhledávač jako výchozí. Dříve se vyhledávací služba Microsoftu jmenovala Windows Live Search, s novým zvučným jménem Bing přišel i nový design:

Bing na první pohled zaujme nádhernými obrázky, ale to je asi vše, co nám hezkého nabídne. Pro vyhledávání je mnohem přehlednější a hlavně efektivnější starý známý Google, který dokáže i lépe navrhovat vyhledávací dotaz, opravit překlep v zadání a vybrat relevanci výsledků.

Pro vyhledávání v našich českých „vodách“ je často šikovný Seznam.CZ, který registruje jako indexovací služba řadu českých společností a vyzývá je i k časté aktualizaci jejich dat. Řada uživatelů je zvyklá na svůj Seznam a vyžaduje, aby se výchozí stránka portálu Seznam.CZ zobrazovala jako úvodní, domovská stránka po spuštění jejich prohlížeče. Jsou i tací uživatelé, kterým když se nenačte stránka portálu Seznam.cz, tak tvrdí, že nejde internet.

Existují i další vyhledávače (a není jich málo), které se dravě snaží zaujmout místo našeho přednastaveného Googlu nebo Bing. Známé jsou Yahoo, DuckDuckGo, Seznam, ale i Wikipedia nebo Heureka se derou o své místo na Slunci, teda – ve vašem internetovám prohlížeči. Proč? Protože to, co vám zobrazí, si mohou nechat zaplatit. Když vyhledáváme například pokojový termostat, Google obvykle první dva nebo tři výsledky obsadí odkazy, které si někdo zaplatil, aby se vám při zadném vyhledávaném slovním spojení zobrazily. Pokud se na stejný dotaz zeptáte třeba vyhledávače ASK.com, reklamní placené odkazy obsadí i celou první stránku, a to dokonce bez označení, že je to reklama (Google první a placené pozice označí slovem Reklama). Proto je vhodné používat takový vyhledávač, který nám zobrazí to, co potřebujeme nalézt my, a ne to, co si zaplatí někdo jiný, aby se nám zobrazilo.

Příjmy vyhledávačů mohou dosahovat za placené zobrazení výsledků vyhledávání až závratné částky (zisk z vyhledávače Google přinese ročně asi 40 miliard dolarů). Proto se nám snaží dostat do počítače všemožnými způsoby. Microsoft zobrazuje při instalaci nebo aktualizaci svých aplikací nenápadné zaškrtnutí „Nastavit Bing jako výchozí vyhledávač“, Sun JAVA roky instalovala při každé aktualizaci ASK toolbar, který už i antiviry začaly detekovat jako potencionálně nežádoucí aplikaci. Na řadě počítačů se setkáváme s nainstalovanými pluginy, toolbary nebo přenastavenými prohlížeči tak, že neznalý uživatel dostává spousty informací a reklam, za kterými se ztrácí to, co sám hledá. Zkontrolujte si proto ve vašem oblíbeném internetovém prohlížeči, jaký vyhledávač vám na dotaz odpoví. Pokud byste si přáli vyhledávač změnit, je to snadné. Ve Firefoxu přes menu Možnosti -> Vyhledávání jednoduše zvolíte Výchozí vyhledávač, dokonce můžete jiné přidat, či vymazat ty, které se vám dostaly do počítače podloudně: stačí sjet na té samé stránce nastavení níže k Vyhledávání jedním klepnutím a zde je seznam dostupných vyhledávacích strojů:

V Google Chrome je v Nastavení -> Vyhledávač možnost jeho volby, popřípadě jejich správa.

Microsoft to v prohlížeči Bing vyřešil svérázně po svém. Výchozí Bing bychom měli podle dostupných tlačítek nastavit opět jako výchozí nebo ho pouze odebrat. Protože ale tlačítka nefungují (nejsou aktivní – Bing již výchozí je a odebrat jediný a poslední vyhledávač nejde), Microsoft nám ušetří spoustu času s výběrem a nastavením prohlížeče a sobě zase starosti s tím, že by si někdo náhodou chtěl drze změnit Bing za jiný. Proto pro jistotu vynechal tlačítko Přidat. V jednoduchosti je síla:

Naštěstí se překážky, které nám autoři prohlížeče Edge vytváří, dají obejít. Buď použitím jiného prohlížeče (nejlepší řešení, doporučuji Firefox, Chrome, Opera…) nebo návody, jak si Bing změnit v Edge za jiný vyhledávač, kterých se dá najít spousty.

Někdy je i výhodné mít dostupných vyhledávačů v prohlížeči více najednou, protože při zadání adresy zvolíte rovnou vyhledávač Mapy.cz:

a výsledek se zobrazí přímo na skvěle zpracované mapě Seznamu. Podobně můžete hledat zboží přímo na portálu Heureka nebo využít vlastní vyhledávač řady služeb, které se na internetu nabízejí a často je využíváte.

Každý vyhledávač má své výhody a nevýhody, každý si podle vkusu může vybrat ten, který mu vyhovuje. Je ale dobré vědět, kde končí hranice rozumného vyhledávání a kde začíná nehorázné vnucování reklam a honba za ziskem ze zobrazení zboží za každou cenu. Nenechme se vmanévrovat do pozice uživatele, který čte reklamy i tam, kde nechce (například vyhledávač ASK.com na náš dotaz nezobrazí nic jiného, než reklamy: odpočinek za 99 Kč skladem), a nebojme se nastavit si své vyhledávání, které nám bude vyhovovat.

O problematickém výběru vyhledávače je i boj v mobilních telefonech. Díky všeobímající péči Evropské unie, přesně řečeno Evropské komise, dojde i k úpravě nabídky vyhledávačů v mobilních telefonech s operačním systémem Android. Protože je výrobcem Androidu společnost Google, logicky používá svůj vyhledávač jako výchozí. To však bere EU jako diškrimináci ostatních poskytovatelů vyhledávání a tak nařídila, že si uživatel bude muset svůj prohlížeč vybrat. Jak nešťastná je volba alternativních vyhledávačů zrovna pro Českou republiku se dočtete více zde: https://www.zive.cz/clanky/to-jsme-si-to-zase-zavarili-ballot-screen-pro-android-je-prusvih-komentar/sc-3-a-206217/default.aspx

Opět platí to, co je už napsané výše – nenechte si podstrčit to, co chtějí jiní, ale zvolte takový nástroj, který pracuje pro vás.

https://bfy.tw/PEU9

1 komentář u „Používám správný vyhledávač?“

Napsat komentář