Vyhrožování kvůli připojení na cizí WiFi

Při všemožných útocích na počítače, všechny možné účty u mailů, sociálních sítí nebo i bank, se vyskytl nový druh pokusu o podvod – po telefonu. Nešťastná paní se na nás obrátila a ptala se, zda je možné, aby byla připojená na dvě WiFi současně (na cizí i na svoji).

Ze skrytého čísla se volající (zatím vždy pouze ženský hlas) pokouší opakovaně volat vybranému nešťastníkovi, obviňuje ho a napadá, že se napojil tajně na její WiFi a stahuje přes ni data. Neustále opakuje svoje obvinění a výhružky soudem a očekává, že se jí oběť zalekne a bude se chtít omluvit, zbavit otravy a hlavně se nějak finančně vyrovnat, o což v konečném důsledku jde. Telefonátů je i několik denně, nové nápady nebo informace ale nepřinášejí. Jde jen o obviňování, volající nepustí přes své výhružky ke slovu a dokola opakuje to samé. Cílem bude asi zdeptat slabší jedince, který aby měl klid, raději zaplatí.

Podívejme se na problém z technického hlediska:
Když se k někomu připojím načerno na jeho WiFi, může poznat moji MAC adresu, někdy název zařízení (počítače nebo mobilu):

Z MAC adresy může zjistit někdy i výrobce zařízení. Ale určitě nedohledá telefonní číslo, pokud by nebylo jméno nebo i název uživatele a společnosti v pojmenování počítače, například JiriRusnokCNB. Otázka tedy zní: jak volající zjistil moje telefonní číslo?
Pokud nejsem přímo soused, dosah WiFi v zástavbě je kolem 50 m, ve volném prostoru asi 300 m a nemám tak šanci připojit se ke vzdálené WiFi. Pokud by mi volal někdo ze sousední ulice nebo snad sousedního města, je to úsměvné.
Jestliže má zabezpečenou WiFi a někdo mohl zneužít její heslo, proč si ho jednoduše nezměnit? Provozovat WiFi otevřenou (bez hesla) je problém (hloupost) provozovatele. Nabízí tak volné připojení každému v dosahu. Když přeci nebudu chtít, aby se mi na bezdrátovou síť připojil kdokoliv cizí, lze snadno nastavit silné heslo, silné šifrování a omezit připojená zařízení podle MAC adresy.

Pokud se s podobným pokusem setkáte, nenechte se vyvést z míry. Pro zábavu můžete požadovat výpis z logů WiFi, které by dokazovaly připojení vašeho zařízení. Můžete i trvat na sdělení jména a adresy, bankovního účtu nebo co nejvíce údajů, aby bylo možné podvodníky identifikovat. Rozhodně nesděluje žádné pravdivé osobní údaje. Podívejte se, co je možné k vašemu telefonnímu číslu na internetu dohledat (stačí zadat telefonní číslo do google.com). Současné telefony umožňují i blokovat příchozí hovory ze skrytých čísel nebo neznámé volající.

Pro zajímavost: po pokusech, kdy podvodníci obviňovali z připojení k cizí WiFi, přišli s dalším nápadem. Obviňují z černého odběru elektřiny. Co bude následovat? Třeba plyn…

Napsat komentář