Obtěžující oznámení, reklamy, zprávy

Zobrazit cílovému zákazníkovi správně cílenou reklamu je v dnešní dobe slušný byznys. Některé reklamy ani nezaznamenáme, jiné jsou obtěžující a překrývají i obsah, který nás zajímá. Proti reklamám existují aplikace, které se je snaží naopak blokovat. Umět zobrazit reklamu uživateli tak, aby si ji všiml, přečetl a nejlépe na ni i kliknul, je přání každého marketingu. Často se setkáváme s počítači, u kterých se každou chvíli zobrazují vyskakuící okna nebo bubliny s různými oznámeními. Obvykle se objevují v pravém dolním rohu obrazovky. Mohou to být nabídky zboží, aktuality, zprávy až po erotické odkazy a vulgární nabídky. Tyto upozornění zdánlivě nesouvisí s žádnou spuštěnou aplikací, antivirový program nehlásí žádný škodlivý kód a v běžících procesech není žádný podezřelý program. Za tyto oznámení může totiž i náš internetový prohlížeč. Snad každý má ho má stále spuštěný a běžící buď na pozadí nebo minimalizovaný na liště. Přesto se oznámení zobrazují, mohou vydávat i nepříjemný zvuk, který je se zprávou spojený. Některá oznámení se dokonce při vypnutém (neběžícím) prohlížeči uchovávají a poté, po jeho spuštění, se jedno po druhém začnou zobrazovat. No a když máme postupně zavřít třeba přes 30 zasebou vyskakujících oznámení, je to otravné. Takto jednoduše i poznáme, zda a který prohlížeč za tato oznámení může: když se zobrazí nové oznámení, ukončíme internetový prohlížeč a oznámení se ztratí také. A když prohlížeč není spuštěný, nová upozornění nevyskakují.

Jak je možné, že se tato oznámení začnou sama zobrazovat? Samo od sebe to není, při prohlížení web serveru může server vyvolat nabídku, zda si přejeme odebírat to, co nám nabízí. Můžeme omylem trefit na tlačítko se souhlasem, můžeme na něj kliknout i nechtě, protože jsme mířili na nějaký odkaz, nad kterým se zrovna nabídka zobrazila:

Jakmile souhlasíme, serveru nic nebrání, aby nás začal bombardovat zprávami podle svého uvážení. Jak se ale uvedených souhlasů s odběry zbavit? Můžeme odebrat oprávnění vybraným serverům, ale ponechat oprávnění těm, od kterých si přejeme dál oznámení odebírat. Každý prohlížeč ukrývá toto nastavení někde jinde.

Google Chrome v Nastavení -> Ochrana soukromí a zabezpeční -> Nastavení webu -> Oznámení, v seznamu Povolit najdeme všechny weby, které mohou zobrazovat oznámení a také jim je zde můžeme odebrat:

Přejeme-li si nedostávat vůbez žádné žádosti o povolení nabídek zasílat oznámení, což je nakonec ta nejlepší cesta, jak předejít podobným obtěžujícím oznámením, lze tyto dotazy zakázat úplně také:

V Mozilla Firefox je seznam webů, které mají povolené oznámení pod nabídkou Možnosti -> Soukromí a zabezpečení -> Oprávnění -> Oznámení -> Nastavení a zde můžeme oprávnění u každého nežádoucího serveru odebrat:

Navíc můžeme opět snadno blokovat nové žádosti o zobrazování oznámení zaškrtnutím „Blokovat nové žádosti…“.

Ostatní prohlížeče více méně umožňují tato oznámení přijímat i omezovat. Toto nastavení nalezneme obdobně jako u předchozích prohlížečů v sekci Zabezpečení. Jen u zmateného prohlížeče Microsoft Edge je toto nastavení v menu Nastavení -> Upřesnit -> Spravovat oprávnění, kde jsou všechny servery s nějakým povoleným přístupem dohromady. Můžeme je z tohoto seznamu pouze odebrat. Zakázat dotazy s žádostmi o zasílání zpráv programátoři této prazvláštní aplikace neuznali za důležité. Všechny prohlížeče z dílny Microsoftu nedoporučujeme používat pro jejich nedomyšlenost, chyby a často i bezpečností mezery.

Napsat komentář