iPhone 11 Pro za 51 Kč

Někdy se můžeme setkat s podezřelými anketami nebo soutěžemi, kde je až podezřele zajímavá odměna. Obvykle to bývá lákavý model chytrého telefonu, v našem případě iPhone. Co se za ní skrývá, když se nám při kliknutí na nějaký odkaz zobrazí poděkování za využívání služeb našeho poskytovetele internetu:

Cílem této kampaně není odměnit (ne)spokojené zákazníky internetového poskytovatele (podle naší IP adresy je možné snadno zjitit komu patří, a zobrazit tak „poděkování“ oné společnosti, aby pokus o vylákání údajů vypadal věrohodněji). Cíl našich podvodníků je získat všechny potřebné údaje o platební kartě a pravidelně nás měsíčně zkasírovat pravidelnou platbou přes našeho mobilního operátora. A jak se to dělá?

Proběhneme rychlou anketu, kde snadno odpovíme, jaký prohlížeč a jak často používáme, zda jsme s ním spokojeni a jak často chodíme na internet. Kdo by na to nedokázal odpovědět? Přesto proběhne kontrola správnosti našich odpovědí a světe div se – ať odpovíme jak odpovíme, vždy se dostaneme do pokračování akce.

Nyní se nám zobrazí nabídka nového telefonu, kde si můžeme vybrat jak barvu, tak i kapacitu nového iPhone 11, a to za stejnou cenu! Nepřehlédněte původní cenu telefonu dvacet devět tisíc CZK, která je přeškrtnutá.

Pokud otálíme s výběrem, počet zbývajících kusů povážlivě klesá! (Když ale proběhneme anketu znovu, stav skladu vždy stihnou doplnit na původní počet.) Předpokládám, že lákavá nabídka má odpoutat pozornost od nenápadného nápisu na horním okraji prohlížeče, kde se menšími písmenky píše:
Všichni noví zákazníci se zúčastňují losování cen zobrazeného produktu kampaně. Pokud jste šťastným výhercem, budete kontaktováni přímo prostřednictvím emailu. Tato speciální nabídka zahrnuje 10denní zkušební verzi služby přidruženého předplatného, po jejímž skončení bude poplatek za předplatné (59.99 EUR každých 30 dní) automaticky odečten z vaší kreditní karty. Pokud z jakéhokoli důvodu nejste se službou spokojeni, můžete účet zrušit během 10 dní. Služba se bude každých 30 dní obnovovat, dokud nebude zrušena. Tato kampaň vyprší 31. prosince 2020.

Další stránka vyzývá k výběru balíčku, kde se skrývá odměna. První dva pokusy jsou vždy balíčky prázdné, ale protože máme obrovské štěstí, tak se vždy ve třetím balíčku ukáže vysněný telefon (a to pokaždé, i když zkusíte výběr opakovaně). Gratulace se objeví vzápětí, a za nepatrný poplatek 2€ je telefon po vyplnění doručovací adresy náš:

GRATULUJEME! Váš iPhone 11 Pro je pro dalších 5 minut rezervován! Pokud během této doby iPhone 11 Pro nevyzvednete, bude věnován jinému vítězi. Na další stránce budete požádáni o vyplnění doručovací adresy a zaplacení poplatku za doručení (‎2€)!

Pod „loterií“ je i falešná diskuze, kde se další soutěžící radují z nových telefonů, jiní se ptají, zda někdo opravdu vyhrál a další jim odpovídá, že ano (Sandra Vaňková: ANO, vyhrál jsem!). Podobné diskuze se často objevují i u jiných produktů, které se obvykle prodávají ne zrovna poctivým způsobem.

Když vyplníme všechny své kontaktní údaje ve formuláři na další stránce, včetně jména, adresy, mailové adresy i telefonu, další dotaz je ten klíčový – platba. Možné je uhradit 2€ pouze platební kartou, a to zadáním jejího čísla, platnosti i kontrolního čísla. Tímto dojde nejen k odečtení 2€, ale i k předání údajů o naší platební kartě podvodníkům, kteří si tak mohou s kartou nakupovat, jak se jim zlíbí. Pokud ovšem nemáme nastaveny u své platbní karty limity pro online platby.

Zaplatíme tedy 51 Kč (zřejmě 2€) a povšimneme si nenápadné poznámky:

Náhrady za nákupy nebo opakované poplatky mohou být požadovány kontaktováním zákaznické podpory. Náhrady nebo kredity nebudou vydány za částečně používané Členství. Zrušení všech budoucích opakovaných vyúčtování může být požadováno v souladu s oddílem 8 – Zrušení. BestEstore365Hub.com si vyhrazuje právo udělit náhradu nebo kredit aplikovatelný na nákupy na Stránce podle svého uvážení. Rozhodnutí o náhradě poplatku nezahrnuje povinnost vydávat další budoucí náhrady. Pokud má být náhrada vydána BestEstore365Hub.com z jakéhokoli důvodu, bude připsaná jedině metodě úhrady použité v původní transakci. BestEstore365Hub.com nebude vydávat náhrady v hotovosti. Všichni noví zákazníci se zúčastňují losování cen zobrazeného produktu kampaně. Pokud jste šťastným výhercem, budete kontaktováni přímo prostřednictvím emailu. Tato speciální nabídka zahrnuje 10denní zkušební verzi služby přidruženého předplatného, po jejímž skončení bude poplatek za předplatné (59.99 EUR každých 30 dní) automaticky odečten z vaší kreditní karty. Pokud z jakéhokoli důvodu nejste se službou spokojeni, můžete účet zrušit během 10 dní. Služba se bude každých 30 dní obnovovat, dokud nebude zrušena. Tato kampaň vyprší 31. prosince 2020.

Konečně se i na spodní straně stránky objeví i společnst, která tuto povedenou „soutěž“ organizuje:
STRANTEN LIMITED, 6 Rainham Road, Rainham, England, RM13 7RR,, United Kingdom +441133207549

Shrnuto: účastí ve hře o telefon si odečtete z účtu 51 Kč, předáte svoje údaje + svoje údaje platební karty pochybné společnosti. Navíc, pokud potvrdíte odpovědí na SMS zprávu objednání služeb, která přijde na mobilní telefon, budete platit 59,99 € každý měsíc navíc svému operátorovi, který takto dál platí objdnanou službu, a to až do odvolání, dokud tuto službu nezrušíte. Otázka je, zda vůbec někdo slibovaný iPhone vůbec dostane.

Adresy stránek anglické společnosti míří podle IP adresy do Ruska. Toho si ale všimne málokdo. Proto je vhodné používat spolehlivé antivirové řešení, které uživatele chrání nejen před viry, ale i před podvodnými stránkami, phishingem, škodlivým kódem umístěným na webech… ESET antivirus tyto stránky blokuje a upozorní uživatele na jejich nebezpečný obsah:

Napsat komentář