Jak je to s koncem Windows 7

Na počítačích s nainstalovanými Windows 7 se začíná zobrazovat varování o ukončení podpory tohoto operačního systému.

Znamená to, že budou Windows 7 po lednu 2020 nepoužitelné? Určitě ne. Znamená to jen to, že už nebudou pro běžné uživatele uvolňovány Microsoftem aktualizace a bezpečnostní opravy operačního systému. Windows 7, a nainstalované aplikace budou pracovat dál.

Microsoft mimo jiné uvádí (např. zde), že budou neaktualizované počítače ohroženy viry a malwarem. Tomu je ale možné zamezit kvalitním antivirem (doporučujeme ESET) a současně bezpečným připojením k internetu (schovat počítač za firewall). To, že se na Windows 7 nepoužívá Internet Explorer, je už takřka pravidlo, protože tento zastaralý prohlížeč není schopný zobrazit řadu webů. Na Windows 7 je proto vhodné používat bezpečné a spolehlivé prohlížeče, jako Mozilla Firefox, Chrome nebo Opera, samozřejmě udržované aktualizacemi. Současně s Windows 7 ukončuje Microsoft podporu i poměrně hodně rozšířeného antivirového skeneru Security Essentials. Přes jeho spornou účinnost ochrany se stanou počítače s tím to řešením nechráněnými ještě více. Je to další důvod, proč si chránit počítač spolehlivým antivirem.

Obdobně jako u Windows XP, které přestaly být použitelné, když nastoupilo v září 2018 silnější šifrování (Windows XP si s TLS 1.1 nebo vyšším neporadí), většina uživatelů byla nucena přetat Windows XP používat. Do podobného stavu by se mohly Windows 7 časem dostat také, ale to může trvat i několik let, než se podobný problém vyskytne.

Stejně i výrobci hardware budou pro svá zařízení vydávat ovladače, které půjdou na Windows 7 instalovat, proto by se uživatelé neměli dostat do situace, že by si koupili např. novou tiskárnu a ta by nepodporovala Windows 7.

V organizacích (společnostech), kde budou nadále Windows 7 využívat, se můžou ale setkat s problémem, kdy se bude dodavatel software vymlouvat, že chyba, která se v jeho aplikaci objevuje, je způsobena nepodporovaným operačním systémem, a je nutné nainstalovat novou verzi operačního systému. Dodavatelé software jsou totiž Microsoftem odmítáni při poskytování technické podpory u ukončených operačních systémů.

Většina uživatelů tak přestane svůj počítač se „sedmičkami“ používat proto, že jejich PC (hardware) dožije, a s novým počítačem už přijdou i nová Windows. Ten, komu vadí „vymoženosti“ Windows 10 (mezi které patří vynucené aktualizace, restarty počítače bez souhlasu uživatele, instalace nedostatečně otestovaných novinek a další nepříjemnosti), rád zůstává u stabilních Windows 7. Zatím to jde, a pořád bez problémů.

Napsat komentář