Nekonečný problém – zálohování

Stále se setkáváme s problémem, že uživatelé buď nezálohují, nebo zálohují špatně. Málokdo si uvědomuje, že jeho data jsou to nejcennější, co v počítači má, dokud o ně nepřijde. Pak teprve začně shánění po zálohách. Když se rozbije komponenta nebo neopravitelně celý počítač, dá se opravit nebo koupit nový. Ale data, která nejsou zálohovaná, už nikdo nevrátí. Data jsou obvykle uložena na pevném disku, buď mechanickém HDD, nebo na moderním SSD.

Výsledek obrázku pro SSD disk picture

Jako cokoliv jiného se jednoho dne disk může porouchat, a přestane data číst i ukládat. Pak začíná boj o jejich obnovení. V případě neúspěchu (nebo vysokých nákladů na obnovu dat) uživatel o svá data přichází.

Nabízíme řešení pro bezpečné zálohování i uchovávání dat různými způsoby. Snažíme se, aby bylo zálohování bezpečné, spolehlivé a současně i cenově dostupné. Pro každého je vhodné jiné software pro zálohování (Cobian, Acronis, Altaro…), jiná úložiště (externí pevný disk, flash disk, NAS, cloud…) nebo i četnost zálohování.
Pokud data zálohujete sami, vyhněte se základním chybám, které snižují bezpěčí vašich dat. Tyto chyby hezky shrnuje článek na serveru dvojklik.cz (https://www.dvojklik.cz/5-nejcastejsich-chyb-pri-zalohovani/)

Ztrátu dat může zavinit malware ale i obyčejná technická chyba. Pokud v takovém případě máte svoje fotografie a dokumenty uložené jen v poničeném zařízení bez zálohování na externí médium, můžete o ně i zcela přijít.

Zálohování je komplexní činnost, měli byste si ji pořádně promyslet.

Zařízení (obzvláště mobilní telefony) vám může také někdo odcizit, pokud nemáte telefon adekvátně zabezpečený, může se k datům dostat i někdo úplně cizí. Jak telefon či notebook správně zabezpečit se můžete dočíst v samostatném článku.

Zálohování je komplexní činnost, měli byste si ji pořádně promyslet. Kopírovat ručně data na nějaký externí disk není zpravidla příliš komfortní řešení.

K zálohování si můžete vybrat z velkého množství softwaru a různých typů médií. Stačí si vybrat, jaké možnosti jsou pro vás nejvhodnější.

Kde uchovávat data?

Je důležité uvážit, že žádné médium není nezničitelné. Všechny mají omezenou životnost. Technologie se také velmi rychle mění, řada notebooků už dnes například nemá optickou mechaniku pro čtení CD a DVD. Níže najdete základní přehled technologií, včetně jejich kapacity.

Životnost média

MédiumPředstavenoŽivotnostOrientační kapacita
Pevný disk19565 – 10 letGB až TB
CD/CD ROM197925 – 50 let80 minut nebo 700 MB
MD (mini disk) 199125 – 50 let60 minut nebo 340 MB
DVD 1994/199525 – 50 let4,7 GB nebo 9,4
SD karta199410 let a víceNěkolik MB až stovky GB
USB disk 200010 let a víceNěkolik MB až stovky GB
SSD disk1970-199010 let a víceGB až TB

Zdroj: showmetch.com.br

Další variantou jsou cloudová úložiště. Ty mají z pohledu uživatele prakticky neomezenou kapacitu.

Jsou cloudy bezpečné?

Ke cloudovému úložišti zpravidla přistupujete přes službu třetí strany, respektive klienta třetí strany. Je nutné si uvědomit, že takto poskytujete svá data nějakému subjektu a částečně tak nad nimi ztrácíte kontrolu.

Velkým lákadlem těchto služeb nastavení automatické synchronizace. Nevýhodou je fakt, že takto mohou být vaše data zranitelná. Pokud napadne vás počítač ransomware a zašifruje všechny soubory v počítači, může se díky synchronizaci dostat i na vaše cloudové úložiště. Experti často doporučují provádět synchronizace ručně v odpovídajícím intervalu.

Pro technicky zdatnější uživatelé je řešením pořídit NAS server, hardware, který vám umožní zřídit si vlastní cloudové úložiště. Jeho bezpečnost si pak zajišťují sami a nemusejí poskytovat data třetímu subjektu.

Obecně platí, že cloudové úložiště je tak důvěryhodné, jak důvěryhodný je jeho poskytovatel. Data by se do cloudu měla vždy přenášet zabezpečeným kanálem a ukládat v šifrované podobě.

Časté chyby při zálohování

1. Nezálohujete

Jednou z největších chyb je samozřejmě zapomenout zálohovat úplně. Často si lidé myslí, že zálohování není potřeba. Opak je pravdou, cenné vzpomínky nebo dokumenty lze ztratit velmi snadno a ne vždy je možné je obnovit.

2. Kopie je ve stejném zařízení jako originál

Ve firemním prostředí existuje pravidlo pro zálohování 3-2-1. Tedy, že mají existovat 3 kopie, na minimálně 2 médiích a alespoň 1 musí být mimo pracoviště. Toto pravidlo je pro soukromá data zbytečně složité. Přesto dobře ilustruje, jak byste nad zálohou měli přemýšlet.

Pokud si uložíte kopii dat do počítače, ve kterém je i originál, postrádá například v případě odcizení zařízení zálohování smysl. Vždy si svou zálohu uložte na jiné médium, které není k počítači připojené neustále.

3. Netestujete zálohu

Jak bylo zmíněno v tabulce výše, každé médium má nějakou životnost. Je dobré jednou za čas ověřit, zda uložená data ještě lze z média přečíst a ta jsou přístupná.

4. Nezálohujete pravidelně

Zálohujte systematicky a pravidelně. Představte si, že píšete knihu a dokument s textem byste zálohovali jen na začátku každého měsíce. Pokud by se dokument poškodil nebo ztratil, přijdete o několik týdnů práce. Periodicita záleží na druhu dat.

5. Neoznačíte si zálohované soubory

Nezapomeňte po zálohování srozumitelně zálohu označit. V případě, že budete potřebovat obnovit některé soubory ze zálohy, budete mít lepší přehled o tom, kde co hledat.

Napsat komentář